Sitwake - sport ekstremalny dla niepełnosprawnych
2019/09/27
Czy osoby niepełnosprawne ruchowo, jeżdżące na wózku mogą uprawiać sport ekstremalny? Jak najbardziej. Jedną z propozycji jest sitwake nazywany też sitwakeboardingiem. Najprościej mówiąc, sitwake to wakeboarding uprawiany w pozycji siedzącej. Nazwa tego sportu to połączenie angielskich słów „sit” – siedzieć oraz „wake” – ślad pozostawiony przez płynący statek. Rider sitwakowy siedzi na specjalnej desce z „krzesełkiem” i tak jak w klasycznej odmianie tej aktywności trzyma linę ciągniętą przez wyciąg lub łódź. Przejazd rozpoczyna się wprost z wody lub z pomostu. Rider może wykonywać szeroki wachlarz trików przy użyciu liny oraz przeszkód wakeparku.
W tym roku odbyły się już czwarte zawody Avalon Extreme Sitwake Challange 2019. Chociaż Sitwake nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych do pływania jak i oglądania wyczynów riderów. Dowodem tego może być szerokie grono gości na czwartej edycji Avalon Extreme Sitwake Challange, zawodach wakeboardowych dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością. Tegoroczne zmagania miały miejsce w wakeparku Wake Wave w lipcu. Podwarszawski wakepark przyciągnął sporą widownię, która miała okazję oglądać niesamowite wyczyny mistrzów zarówno tych stojących jak i siedzących na desce.
Zawody rozpoczęły się od eliminacji w dwóch kategoriach – osób niepełnosprawnych oraz sprawnych. Następnie osoby z dwóch grup dobrano w pary zgodnie z kolejnością wyników. Tegorocznymi zwycięzcami w rywalizacji w parach zostali Igor Sikorski (ambasador organizacji Avalon Extreme promującej sporty ekstremalne wśród osób z niepełnosprawnością) oraz Marcin Matysiak. Ci sami wakeboardziści zdobyli również pierwsze miejsca w kategoriach OzN (osób z niepełnosprawnością) oraz OS (osób pełnosprawnych).
Jaki sprzęt potrzebny jest do uprawiania Sitawke? Chociaż coraz więcej osób chciałoby uprawiać Sitwake nadal w niewielu wakeparkach można wypożyczyć kompletny sprzęt do tego sportu. A co dokładnie jest potrzebne? Zwyczajna deska wakeboardingowa, specjalne, regulowane siedzisko oraz podnóżek z mocowaniem na stopy. Oczywiście, nie zapominajmy o kasku i kamizelce.
Niełatwo wypożyczyć regulowane siedzisko i podnóżek. Również kupno tego sprzętu sprawi spore problemy. Przedstawiciel sitwake na Polskę, Igor Sikorski korzysta ze sprzętu przygotowanego przez specjalistyczną firmę Tessier - Adaptive sports. Firma ta zajmuje się dostosowywaniem ekwipunku do uprawiania sportów ekstremalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Niestety w popularnych, polskich sklepach z deskami i wiązaniami do wakeboardu nie znajdziemy siedziska.
Fundacja Avalon Extreme promująca sitwake pod patronatem Igora Sikorskiego działa bardzo aktywnie, starając się przekonać osoby z niepełnosprawnością do spróbowania swoich sił na desce. Ideą fundacji jest przełamanie stereotypów, wg. których sporty dostarczające mocnych wrażeń są dostępne tylko dla w pełni sprawnych. Miejmy nadzieję, że wysiłki fundacji zostaną zauważone i w następnych latach wakeparki dostosują swoja ofertę również do osób które chciałyby uprawiać wodny sport w pozycji siedzącej.