XXI Mistrzostwa Europy i Afryki w Wakeboard, Wakeskate i Sitwake

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Polska gospodarzem XXI Mistrzostw Europy i Afryki w Wakeboard, Wakeskate i Sitwake


W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzem XXI Mistrzostw Europy i Afryki w Wakeboard, Wakeskate i Sitwake. Ta międzynarodowa impreza odbyła się w sosnowieckim Wake Zone Stawiki a do walki stanęło 67 zawodników reprezentujących 13 krajów: Polskę, Holandię, Niemcy, Włochy, Izrael, Węgry, Chorwację, Rosję, Słowację, Litwę, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Austrię. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności przez trzy dni, od czwartku 25 do soboty 27 lipca.

Wake Zone Stawiki - gospodarz mistrzostw


Mistrzostwa rozpoczęły oficjalne treningi a po nich parada z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą prowadzącą pochód z Wake Zone Stawiki na plażę w Sosnowcu. Już pierwszego dnia, podczas kwalifikacji oglądaliśmy niesamowite popisy prawdziwych zawodowców. W piątek, 26 lipca po zakończeniu kwalifikacji i dogrywek rozegrano ćwierćfinały. Ostatniego dnia zmagań dopingowaliśmy mistrzów deski na zawodach półfinałowych i finałowych aby wreszcie cieszyć się z dwóch medali dla naszego kraju. W sobotę goście mieli również okazję uczestniczyć w przygotowanych dla nich atrakcjach takich jak zumba, pilates i tabata.


Pierwszy sobotni finał rozegrano w kategorii wakskate – kobiety a najlepsza okazała się Słowenka Zuzana Vrablova. W Wakeskate Open Men pierwsze miejsce zajął Francuz Maxime Giry. Złoto w kategorii Wakeboard dla niepełnosprawnych (Sitwake) wywalczył Włoch Meme Pagnini. W najbardziej oczekiwanych konkurencjach Wakeboard Open Ledies i Wakeboard Open Men złoto zdobyli Niemka Julia Rick oraz również pochodzący z Niemiec Max Milde. Imprezę zakończyła ceremonia wręczenia medali.


Polska na mistrzostwach – dwa medale.

Do zawodów zgłosiło się jedenastu naszych rodaków. Czterem udało się zakwalifikować do finałów. W finale reprezentowały nas dwie panie startujące w kategorii wakeskate: Agnieszka Kobylańska i Martyna Andrzejczak oraz dwóch zawodników zmagających się w kategorii Sitwake (wakeboarding dla niepełnosprawnych): Igor Sikorski i Szymon Klimza. Ostatecznie na podium zwycięzców stanęła Agnieszka Kobylańska zdobywając brąz oraz Igor Sikorski również z brązowym medalem. Martyna Andrzejczak zajęła czwarte miejsce a Szymon Klimza niestety doznał kontuzji barku przy manewrze wjazdu na element wakeparku - skocznię.
Poziom Polskich zawodników budził uznanie. Możemy być dumni również jako gospodarz imprezy, ponieważ mistrzostwa w Wake Zone Stawiki zostały przygotowane na wysokim poziomie i przebiegały sprawnie pomimo tego, że pogoda nie zawsze sprzyjała miłośnikom deski.

Wyniki Mistrzostw:

Wakeboard - Open Ladies
1. Julia Rick (Niemcy)
2. Sanne Meijer (Holandia)
3. Maria Volgina (Rosja)
Wakeboard - Open Men
1. Max Milde (Niemcy)
2. Sam De Haan (Holandia)
3. Guy Firer (Izreal)
Seated Wakeboard – Sitwake
1. Meme Pagnini (Włochy)
2. Henry Chen (Izrael)
3. Igor Sikorski (Polska)
Wakeskate - Open Men
1. Maxime Giry (Francja)
2. Maurizio Marassi (Włochy)
3. David Lang (Austria)
Wakeskate - Open Ladies
1. Zuzana Vrablova (Słowenia)
2. Telma Cester (Hiszpania)
3. Agnieszka Kobylanska (Polska)

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Czym jest Skatepark Modułowy? Czym jest Skatepark Modułowy?

  Modułowy skatepark powinien być umiejscowiony na równej nawierzchni asfaltowej, ze szlifowanego betonu zbrojonego, bądź też z kostki brukowej niefazowanej. Elementy skateparku pełnią ustaloną funkcję, łatwą do wykorzystania jako część różnych, większych c

  Autor: Agnieszka Podolecka 2020/08/11 Czytaj dalej
 • Pumptrack - obiekt sportowy który "żyje" Pumptrack - obiekt sportowy który "żyje"

  Historia pumptracków rozpoczyna się od krętych torów usypanych z ziemi – zazwyczaj dzikich tworów w ustronnych miejscach, na placach porzuconych fabryk a nawet w lasach. Wraz z rozpowszechnieniem się mody na ćwiczenie umiejętności rowerowych przez „pompow

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Czym są konsultacje społeczne? Czym są konsultacje społeczne?

  Nowy basen publiczny czy park miejski ? Skatepark czy tradycyjny plac zabaw ? A może po prostu remont istniejących obiektów użyteczności publicznej? Czasem trudno zdecydować o tym, na co jest największe zapotrzebowanie mieszkańców, co przyniesie największ

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Strefy rozrywki w centrach handlowych Strefy rozrywki w centrach handlowych

  Odeszły czasy kiedy centrum handlowe oferowało swoim klientom tylko sklepy i stoiska z przekąskami. Szeroka oferta restauracji również nie jest już jedynym chwytem marketingowym mającym zachęcić do wizyty większe grono odwiedzających. Już od dłuższego cza

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Sitwake - sport ekstremalny dla niepełnosprawnych Sitwake - sport ekstremalny dla niepełnosprawnych

  Czy osoby niepełnosprawne ruchowo, jeżdżące na wózku mogą uprawiać sport ekstremalny? Jak najbardziej. Jedną z propozycji jest sitwake nazywany też sitwakeboardingiem. W tym roku odbyły się już czwarte zawody Avalon Extreme Sitwake Challange 2019.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej