Czym jest Skatepark Modułowy?
2020/08/11
Jest to skatepark ułożony z modułów i umiejscowiony na równej nawierzchni asfaltowej, ze szlifowanego betonu zbrojonego, bądź też z kostki brukowej niefazowanej. Elementy skateparku pełnią ustaloną funkcję, łatwą do wykorzystania jako część różnych, większych całości – stąd nazwa modułowy.
W praktyce modułowe elementy można układać w sposób dowolny, jedynym ograniczeniem jest wielkość placu. Jeżeli nie ogranicza nas powierzchnia, z łatwością można rozbudowywać skateparki w tej technologii.
Na etapie projektowania należy pamiętać o zachowaniu odległości między modułami ( by swobodnie najeżdżać na przeszkody oraz poruszać się pomiędzy nimi). Równie niezbędne jest zachowanie stref bezpieczeństwa oraz zwrócenie szczególnej uwagi na funkcjonalność i przystosowanie do użytkowników o różnym stopniu zaawansowania. Moduły przywożone są w częściach wyciętych na maszynie CNC i składane na miejscu. Czas budowy oraz montażu jest zależny od wielkości oraz ilości urządzeń i zajmuje od 2 do 6 tygodni. Modułowe skateparki drewniane gwarantują około 5 lat użytkowania. Po tym czasie wymagają rewitalizacji części jezdnych i innych newralgicznych punktów najbardziej narażonych na zużycie.
Proces instalowania skateparku polega na złożeniu konstrukcji, a następnie na połączeniu z elementem jezdnym.
Rozróżniamy skateparki modułowe posiadające dwa rodzaje konstrukcji:
-Drewniane
-Stalowe
Konstrukcje drewniane- bardzo często stosowane, przede wszystkim ze względu na cenę. Impregnowane drewno dobrze sprawdza się przez kilka lat użytkowania przeszkód.
Konstrukcje stalowe- wykonane ze stali nierdzewnej są trwałe, jednak rzadziej wybierane przez inwestorów z uwagi na wyższą cenę.
Zamawiający ma możliwość wyboru rodzaju konstrukcji skateparku modułowego.
Przykłady skateparków modułowych