Skwer aktywności miejskiej - strefa sportu
2019/06/27
W ostatnich latach coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się zewnętrzne obiekty sportowo – rekreacyjne. Z każdym rokiem powstają bardziej różnorodne konstrukcje. Poza klasyczną formą wypoczynku na świeżym powietrzu, zachęcają do nowoczesnych form aktywności takich jak parkour, street workout, akrobacje na skateparkach. Nawet place zabaw dla dzieci zaskakują nowymi rozwiązaniami - najmłodsi mogą spróbować swoich sił na mini-ściankach wspinaczkowych lub rozwijać umiejętności jazdy na rowerze lub rolkach na pumptrakach – specjalnych rowerowych placach zabaw o falowanej, zróżnicowanej budowie. Nowością dla młodzieży są waveparki – obiekty w formie przypominające fale, służące do treningu dla fanów surfingu i jazdy na desce. Niewielkie tematyczne parki powstają w zawrotnym tempie. Coraz większą popularność zyskują również inicjatywy budowy dużych obiektów, takich jak Skwery Aktywności Miejskich.
Pierwsze tego typu obiekty zostały zbudowane w Warszawie. Choć Warszawa oferuje całkiem sporo parków i alei na spokojny spacer i cichą kontemplacje, aktywniejsi mieszkańcy od dłuższego czasu wyrażali zapotrzebowanie na miejsce, w którym będą mogli realizować bardziej angażujące ruchowo pasje. Pierwsze głosy o taką przestrzeń pojawiły się już w 2010 roku, jednak nie udało się wówczas uzyskać finansowania. W tych pierwszych planach dużego obiektu do różnorodnych aktywności zewnętrznych proponowano takie atrakcje jak kino plenerowe, strefa tańca ale również ujęty w ostatecznym planie skatepark.
Pierwszy w Polsce Skwer Sportów Miejskich został zbudowany na warszawskim Bremole. Otwarcie nastąpiło w lipcu 2014 roku. Na skwerze przy ul. Pełczyńskiego można znaleźć stoiska do gry w szachy, plac zabaw, boiska ale również ściankę wspinaczkową, skatepark dla miłośników ostrej jazdy na rowerze, rolkach, desce lub hulajnodze. Na szczególne zainteresowanie zasługuje flowpark - rozbudowana konstrukcja drążków ustawionych na różnych wysokościach, kompleksy murków, na których zwolennicy parkouru i street workoutu mogą rozwijać swoje umiejętności w szybkim i sprawnym pokonywaniu rozmaitych przeszkód oraz wykonywać ćwiczenia siłowe. Część elementów została również przygotowana do ćwiczeń pole dance. Koszt budowy Skweru Sportów Miejskich przy ul. Pełczyńskiego oscylował w okolicy 2 mln zł. Efekt robi wrażenie, dostarczając atrakcji dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.
Prawdopodobnie już w tym roku możemy spodziewać się zakończenia budowy kolejnego dużego obiektu, Skweru Aktywności Miejskich na placu Defilad przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. W projekcie przewidziano budowę kilku stref tematycznych, które mają stanowić ciekawą zachętę do aktywności zarówno dla starszych i młodszych. Poza typowymi dla takich miejsc atrakcjami, takimi jak przestrzeń do gry w piłkę (choć i ten obiekt przyjmie unikalną formę małych, okrągłych boisk do panna footballu) i strefa zabaw dla dzieci, skwer zaoferuje również mniej spotykane konstrukcje. Przy jednej z alei będzie można pograć w ping ponga, lub skorzystać ze stolików na gry planszowe. Projekt przygotowany przez Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego nie zapomina również o zapalonych rowerzystach, rolkarzach i desko-rolkarzach. Ci będą cieszyć się rampami skateparku. Przewidziany jest również tor sprawnościowy.
Wizualizacja Skweru Aktywności Miejskiej (Zarząd Zieleni m.st. Warszawy)
Aktywna działalność fundacji Skwer Sportów Miejskich, coraz większa przychylność władz miejskich i wyraźne zapotrzebowanie społeczne na tego typu obiekty nie pozwalają wątpić, że w najbliższych latach nastąpi wysyp parków, w których aktywność sportową mogą realizować ludzie z różnych pokoleń i o różnych zainteresowaniach.